BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas


7 įdomūs faktai apie vasarą

Orui vis šylant užsikrečiame vasariška nuotaika, planuojame keliones, dažniau ištrūkstame į gamtą, tad daugelis tikrai pelnytai vasarą vadina savo mėgstamiausiu metų laiku. O ar viską žinote apie savo mylimąją vasarą? Paskaitykite šiek tiek įdomių ir smagių faktų.
Vasaros mėnesiai turi ir labai įdomius liaudiškus pavadinimus. Birželis - Beržė, Jaunis, Mėšlinis, Sėtinis, Visjavis. Liepa - Šienapjūtis, Griežlinis, Putpelinis, Medunešis, Ungurinis, Šaminis. Rugpjūtis - Pjūtė, Šilinis, Grikinis, Drevinis, Degėsis, Paukštlėkis.
Lotyniškieji vasaros mėnesių pavadinimai turi įdomias atsiradimo istorijas - Birželis (lot. Iunius) kilęs iš deivės Junonos vardo; Liepai (lot. Iulius) Julijaus Cezario garbei vardą suteikė Markas Aurelijus; Rugpjūtis (lot. Augustus) pavadintas Cezario sūnėno Augusto garbei.
Iki pat XIX amžiaus pradžios mokiniai neturėjo vasaros atostogų. Atostogos mokiniams buvo skiriamos priklausomai nuo to, kur buvo mokykla - miestiečiai atostogaudavo kiekvieną metų ketvirtį, bet kiek trumpiau nei kaimiečiai, kurių mokyklinės atostogos buvo pavasarį ir rudenį, t.y. tada, kai buvo daugiau darbo sodinant ar renkant derlių.
Karštą vasarą Eifelio bokštas būna net 15 cm aukštesnis. Taip nutinka dėl metalo plėtimosi karštyje.
Pagonys turėjo tradiciją vestuves kelti vasarą, per pilnatį. Tradiciškai buvo geriamas midus - būtent iš čia kilo medaus mėnesio pavadinimas.
Šaldytų sulčių ledus 1905-aisiais sugalvojo 11-metis berniukas Frankas Eppersonas. Anuomet buvo populiarūs vandeniui vaisinį skonį suteikiantys milteliai, vaikas pasigamino stiklinę tokio gėrimo, joje paliko pagaliuką, kuriuo maišė ir neišgėręs paliko namų kieme. Gėrimas pernakt ir virto šaldytų sulčių ledais. Frankas savo vaikiško užmaršumo sukurtą vasaros skanėstą patentavo 1924-aisiais.

Rodyk draugams
JAV meteorologai: vasarą orai Lietuvoje bus…

JAV įsikūrusi Tarptautinė oro prognozių tarnyba (Weather Service International – WSI) žada Europai ir Lietuvai karštą pirmą vasaros pusę, bet vėsesnę jos pabaigą.

WSI paslaugomis naudojasi kompanijos, kurių verslas glaudžiai susijęs su orais.

Kompanija pagarsėjo kaip gana tikslias ilgalaikes prognozes pateikianti įmonė. Anot jos specialistų, besiformuojantis El Nino reiškinys ir vėsesnis šiaurinės Atlanto vandenyno dalies vanduo lems kiek kitokius vasariškus orus nei spėjome įprasti.

Kiek anksčiau jau buvo skelbta WSI orų prognozė gegužės – liepos mėnesiams. Tuomet JAV meteorologai teigė, kad gegužės ir birželio mėnesiais Lietuvoje (kuri pagal WSI priskiriama šiaurinei žemyno daliai) turėtų būti aukštesnės nei vidutinės temperatūros, bet liepos mėnesį jos išsisklaidys. Dabar pasirodė patikslintos ilgalaikės orų prognozės birželio – rugpjūčio mėnesiams.

„Ankstesniais kelias vasaras karšti ir sausi orai vyravo rytinėje ir pietinėje Europos dalyse, o vakaruose buvo santykinai vėsu ir drėgna. Šiemet orai šiek tiek pasikeis. Manome, kad karščiau ir sausiau bus vakarinėje ir šiaurinėje žemyno dalyje, o rytinėje ir pietinėje bus vėsiau, bet drėgniau“, – aiškino vyriausias WSI meteorologas Toddas Crawfordas. Specialistas aiškino, kad tokie orai įsivyraus vasaros viduryje. Daugelyje žemyno vietų birželio mėnesį gali užgriūti karštis, bet liepos viduryje jis atslūgs.

Lietuva (bei Latvija ir Estija) pagal WSI priskiriama šiaurinei Europos daliai, tad mus turėtų pasiekti šiltesni ir sausesni orai nei pernai. Kaip ir visam žemynui, šiaurinei daliai galioja tos pačios prognozės: pirmoje vasaros pusėje gali ateiti karščiai, bet vasaros viduryje jie išsisklaidys. Neskaitant to, tiek birželį, tiek ir liepą Lietuvoje bus aukštesnė nei vidutinė temperatūra. Rugpjūčio mėnesį orai gali atvėsti ir temperatūra būti žemesnė nei vidutinė.

Rodyk draugams
Šeši mitai apie kosmosą.(kuriais kai kas tiki, prisižiūrėję fantastinių filmų):D

Mūsų kosmoso žinios panašios į mūsų istorijos žinias: būna tikrai sunku suprasti, kur tikri faktai, o kur į atmintį įstrigę vaizdai iš kino filmų, rašo „cracked.com“. Ir abiem atvejais dažnai pasirodo, kad šios žinios ne tik kad yra netikslios, bet netgi juokingai klaidingos. Kokius gi labiausiai paplitusius klaidingus teiginius apie kosmosą mes sužinojome, žiūrėdami fantastinius filmus?

Nr.6. Asteroidų laukai mirtinai pavojingi

Prisimenate, kaip penktajame „Žvaigždžių karų“ sagos epizode „Imperija kontratakuoja“ Hanas Solo sprunka nuo Imperijos per chaotišką asteroidų lauką? Prakeikti akmenys skrieja taip tankiai išsidėstę, kad net nedidukai Imperijos naikintuvai pro juos negalėtų prasmukti be rizikos, kad dreifuojantys akmenų luitai jų nesutrins į miltus. Po 20 metų „Klonų atakoje“ Obi-Vanui Kenobiui irgi tenka susidurti su analogiškais sunkumais. Ir tokius asteroidų laukus kino fantastikoje, be „Žvaigždžių karų“, mes matome vos ne visur. Bet tam jie ir vadinami asteroidų laukais, ar ne tiesa? Kaip pasakytų C-3PO, jūsų šansai sėkmingai įveikti asteroidų juostą artimi nuliui. Čia kaip kaubojų šventėje, kai į jus lekia banda mirtinai išgąsdintų karvių, skirtumas tik tas, kad vietoj karvių čia lekia dangaus kūnai.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Jeigu pažvelgtume į asteroidų juostos (žiedo), esančios mūsų Saulės sistemoje, fotografijas, tai ji atrodo lygiai taip pat, kaip „Žvaigždžių karuose“. Asteroidų joje iš tikrųjų nesuskaičiuojama daugybė – kol kas astronomai jų priskaičiavo jau apie pusę milijono. Tačiau iš tikrųjų mažąsias planetas beorėje erdvėje vieną nuo kitos skiria daugybė kilometrų, ir 650 000 kvadratinių kilometrų plotui tenka tik vienas asteroidas. Todėl, siųsdami savo zondus skristi pro asteroidų juostą tarp Marso ir Jupiterio NASA mokslininkai sako, kad šansų susidurti aparatui su asteroidu yra…vienas iš milijardo. Tad kapitonas Solo galėjo skraidinti savo laivą, vairuodamas jį nors kaire koja, vis tiek šansų įsirėžti į asteroidą jis būtų turėjęs tiek pat, kiek jūs, važiuodami į artimiausią prekybos centrą.

Aišku, galima ginčytis, kad galaktikoje jau labai seniai siautė „Žvaigždžių karai“ ir dėl kokios nors priežasties dažnai sutinkami supertankūs asteroidų laukai, tačiau jeigu šių laukų tankumas būtų buvęs toks, kaip „Žvaigždžių karuose“, tai nuo nuolatinių tarpusavio susidūrimų asteroidai labai greitai būtų išsilakstę į visas šalis, ir lauko tankumas būtų sumažėjęs.

Nr.5. Juodosios bedugnė – kosmoso sanitarai

Iš visų kosmoso siaubų juodosios bedugnės, ko gero, geriausiai parodo, kad Visata nekenčia mūsų. Jos yra nematomos, gąsdinančios, milžiniškos ir, lyg koks kosminis dulkių siurblys

siurbia į save viską aplinkui, kas yra nutolęs per ištisus šviesmečius.

Dėl pastarosios ypatybės juodosios bedugnės pavydėtinai dažnai atsiranda kiekvienoje save gerbiančioje kosmooperoje: nuo paskutiniosios J. J. Abramso „Žvaigždžių kelias“ („Star Trek“) iki „Žvaigždžių vartai“ („Stargate SG-1″) ir „Daktaras Who“ („Doctor Who“). Ir visur ir visada juodoji bedugnė vaizduojama kaip siaubingos galios čiulpiantis žiomuo, nuo kurio niekur neįmanoma pasprukti.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Imkime ir įsivaizduokime, kad ryte prabudę mes pamatėme savo Saulės vietoje analogiškos masės juodąją bedugnę. Kas gi įvyks? Ogi paprasčiausiai nieko. Na, žinoma, mes mirtinai sušalsime, nes dings šilumos šaltinis, šildantis mūsų planetą, ir viskas. Tačiau Žemė tikrai liks savo vietoje.

Dauguma žmonių pamiršta, jog turėdamos visą savo plačiai išreklamuotą galią, juodosios bedugnės turi dar ir masę. Tai reiškia, kad kokios gąsdinančiai visagalės jos beatrodytų, juodosios bedugnės, kaip ir kiekvieno mūsų Visatoje esančio objekto, trauka apribota jos mase. Ir jeigu juodosios bedugnės masė yra tokia pat kaip Saulės, tai ir jos traukos jėga bus tokia pat, o tai reiškia, mūsų planeta ir toliau taikiai skries savo orbita.

Štai tokie dalykai, net jeigu jūs – siaubą kelianti juodoji bedugnė, tai nereiškia, kad jums negalioja fizikos ir beširdės visuotinės traukos dėsniai.

Nr.4. Saulė geltona

Saulės spalva – savaime suprantamas, dar vaikų darželyje suvoktas dalykas. Netgi priimtose klasifikacijose mūsų žvaigždė įvardinta kaip „geltonoji nykštukė“. Tai kas čia gali būti ne taip? Mes gerai žinome ir kokios spalvos yra arčiausiai mūsų esantys kosminiai objektai, nes turime daugybę nuotraukų, gautų iš to paties Hablo teleskopo, atsiųstų iš dirbtinių Žemės palydovų ir po Saulės sistemą kursuojančių zondų. Būtent iš šių nuotraukų Holivudas, o paskui jį ir visas pasaulis sužinojo, kokios spalvos yra Marso dangus arba Mėnulio akmenys.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Saulė ne geltona. Priežastis, dėl ko mes ją matome tokią – Žemės atmosfera, kuri nuspalvina Saulės spindulius geltonu atspalviu. Bet nereikia pamiršti, kad mūsų žvaigždės temperatūra – 6 000 Kelvino laipsnių, o bet kurios tokią temperatūrą turinčios žvaigždės vienintelė galima spalva yra balta. Iš tikrųjų Saulė iš kosmoso atrodo dar nykesnė, negu mūsų matomas Mėnulis. Ji net jokio „veido“ neturi. O kaip gi yra su likusiais mūsų Saulės sistemos kūnais? Juk mes turime fotografijų. Mes gi turime marsaeigių, nufotografavusių Marso paviršių per ištiestos rankos atstumą! Jūs nustebsite, bet nė su vienu fotoaparatu spalvotų nuotraukų nebuvo padaryta. Spalva pridedama vėliau, panaudojant filtrus. Tokie tad dalykėliai.

Tačiau nemanykite, kad NASA tiesiog susimovė. Fotografavimas kosmose – ne toks jau paprastas dalykas, ir padaromos nuotraukos nebūtinai tiksliai atspindi patį fotografavimo objektą. Mokslininkai tiesiog parenka tokius spalvų derinius, kurie labiausiai tinka jų atliekamo darbo tikslams.

„Spalvų, kurias matome Hablo teleskopo nuotraukose, negalima pavadinti nei „tikromis“, nei „netikromis“, jos dažniausiai vaizduoja fizinį procesą, kuris vyksta fotografuojamame objekte. Tos spalvos – tai būdas pateikti viename atvaizde kuo daugiau turimos informacijos, – sako Zoltas Levay iš Kosminių stebėjimų mokslo instituto (Space Telescope Science Institute).

Tokiu būdu, iš esmės visos šios įspūdingos kosminės nuotraukos, kurios mums rodomos jau daugelį metų, yra paprasčiausios nespalvotos fotografijos, nuspalvintos, kad mes galėtume atkapstyti mokslą kiekviename jų fragmente.

Nr. 3. Meteoritai – karšti

Jūs esate tai matę kiekviename katastrofų filme, na, kad ir tame pačiame „Armagedone“ – prisiminkite sceną, kur dūmų „uodegas“ paliekantys meteoritai naikina Niujorką. Ir nors mes žinome, kad ne kiekvienas filmas sukuriamas remiantis moksliniais faktais, jeigu jūsų kieme nukristų meteoritas, vargu ar griebtumėte jį plikomis rankomis – jis gi krito, palikdamas ugninį pėdsaką per pusę dangaus skliauto.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Akmeninis luitas daugelį milijardų metų skriejo kosmose, kur, beje, kosmiškai šalta – temperatūra ten tik trimis laipsniais aukštesnė už absoliutų nulį (-273,15 °C). Įskriejęs į atmosferą, meteoritas turi viso labo tik keletą sekundžių žemei pasiekti (jeigu apskritai ją pasiekia), kadangi jo greitis nepaprastai didelis. Ir todėl nesvarbu, ką apie tai mano Michaelas Bay (amerikiečių režisierius, filmo „Armagedonas“ autorius – Balsas.lt), šis akmens gabalas paprasčiausiai neturi laiko įkaisti. Na, o tie meteoritai, kurie vis dėlto, pasiekia žemę, paprastai būna šiek tiek šilti.

O iš kur tada atsiranda ugnies kamuoliai? Turbūt visi yra matę meteoritų lietų – jie tikrai dega. Tačiau iš tikrųjų mūsų stebimas efektingas ugnies kamuolys beveik nesusijęs su pačiu meteoru. Tai tik viso labo oro sluoksnis, kuris susiformuoja atmosferoje priešais krentantį meteorą, būtent jis ir įkaista, sukeldamas degančio kamuolio įspūdį, tačiau paties dangaus kūno temperatūrai tai neturi įtakos.

Nr.2. Žmonės kosmoso vakuume susprogtų

Mes visi matėme, kaip tai atsitinka, kai žiūrėjome daugybę B kategorijos filmų ir mažo biudžeto mokslinės fantastikos kūrinių: jeigu tik tu išeisi tenai be skafandro, iš tavęs nė šlapios vietos neliks. Slėgis tavo viduje, palyginus su slėgiu išorėje išvers tau kailį akimoju. Juk kaip tik dėl to anam vyrukui iš filmo „Viską prisiminti“ („Total Recall“) akys išlipo ant kaktos, ir netgi Bartas ir Homeris Simpsonai taip numirė per Heloviną.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Viskas teisingai parodyta Stenlio Kubriko (Stanlay Kubrick) filme „Kosminė odisėja“ (Space Odyssey“), kur astronautui tenka neilgą laiką pasivaikščioti po kosmosą be šalmo. Žinoma, taip ilgai išbūti jums nepavyks, juk kvėpuoti vis tiek turėsite. Bet jūsų galva be šalmo ten tikrai nesprogs.

Viskas dėl to, kad žmogus, vis dėlto, turi kad ir nedidelę, bet jau šiokią tokią apsaugą nuo kosmoso vakuumo – odą ir kraujotakos sistemą. Pirmoji apsaugo mūsų kūną taip gerai, kad ji sugeba neutralizuoti žaibiško išsihermetinimo efektą. Antroji gi, greitai adaptuodamasi, ir toliau dirba savo darbą, todėl beorėje erdvėje mūsų kraujas neužvirs, kaip kad galvoja kai kurie žmonės. Netgi persišaldymas nėra problema: nors temperatūra už žvaigždėlaivio borto ir artima absoliučiam nuliui, kosmose ne tiek daug medžiagos, kuri gali sugerti jūsų kūno šilumą. Iš esmės, pagrindinė grėsmė, kuri kyla žmogui be skafandro atvirame kosmose – tai oras plaučiuose.

Kai išorinis slėgis dingsta, dujų tūris jūsų plaučiuose ima didėti, ir tai gali sukelti plaučių barotraumą, lygiai taip pat, kaip narui, kuris staigiai išnyra į paviršių iš didelio gylio. Nors visa tai nereiškia, kad norint išeiti į kosmosą pakanka respiratoriaus ir maudymosi kelnaičių. Jeigu neturėsite skafandro, kosmosas greitai su jumis susidoros. Tik visa tai atrodys ne taip įspūdingai kaip filmuose.

Nr.1. Kitoje Mėnulio pusėje visada tamsu

Visiems yra žinoma, kad Mėnulis pasisukęs į Saulę viena puse. Kol pirmoji maudosi Saulės spinduliuose, kita jo pusė pasmerkta amžinai tamsai ir šalčiui. Nenuostabu, kad kita Mėnulio pusė masinėje kultūroje tapo paslaptinga ir klaikia vieta, vienodai tinkančia ir Transformerių senovinei technologijai slėpti, ir psichodelinės muzikos autoriams įkvėpti.

O kaipgi yra iš tikrųjų?

Kitos, tamsiosios Mėnulio pusės nėra, kaip nėra ir kitos, tamsiosios Žemės pusės. Taip, tikrai, planetoms skriejant vienoms aplink kitas, Mėnulis visada būna atsisukęs į Žemę ir į stebėtojus ant jos paviršiaus vienu ir tuo pačiu pusrutuliu. Atkreipkite dėmesį: į Žemę. Bet ne į Saulę. Vadinasi, kitoje Mėnulio pusėje iš tikrųjų būna tamsu naktimis. Na, ir užtemimų metu. Kitu metu abi jo pusės gauna saulės šviesos po lygiai: tiek mistinė „kita“ (arba „tamsioji“), tiek ir „šviesioji“, ta, kuri turi „veidą“ ir kurią mes matome.

Rodyk draugams
Kaip meluoja Zodiako ženklai

Tiesą sakyti lengva ir malonu. Taip mums yra sakyta dar nuo vaikystės, taip parašyta ir amžinose knygose. Tačiau nėra žmogaus, kuris nepameluotų. Kas daugiau, kas mažiau, kai kas dėl naudos, kai kas dėl to, kad sumeluotų.

Kai kurie iš mūsų gražina tikrovę, kai kurie stengiasi išvengti nemalonumų, užmaskuoti klaidas ir nesklandumus. Tačiau kartais melas tiek įsigeria į mūsų gyvenimą, kad žmogus pradeda meluoti ir pats sau, sugalvoja įvykius, kurių niekada nebuvo, ir tuo įtikina aplinkinius.

Kodėl ir kaip meluoja skirtingi Zodiako ženklai ir kaip galima atskirti jų melą?

Avinas. Avinai meluoja „dėl apsaugos“. Tačiau svarbiausiai, kad apsaugotų save, patį mylimiausią. Jei jie nenori kažko daryti, jie sugalvoja tūkstančius priežasčių, sudaro tam tikras aplinkybes, neleidžiančias jiems viską mesti ir išpildyti tai, ką reikia. Tačiau jie prisiekinėja, kad tikrai jums padės, kai tik bus tinkamas laikas. Ir vėl meluoja. Jiems atrodo, kad tokiu metu pagalbos prašytojas supras, kad beldžiasi į uždarytas duris ir atstos. Dažnai taip ir atsitinka. Tačiau taip atsitinka, kad ir patiems Avinams pradeda visi atsakinėti – net ir tie, kurie jautė simpatiją.

Jautis. Jaučiams melas – menas. Jie pina melo voratinklį, kad padarytų įspūdį aplinkiniams, pasirodytų reikšmingais arba sukeltų užuojautą. Dažnai šio ženklo atstovai meluoja, kad neskolintų pinigų, nors iki tol pasakojo, kaip jiems išmokėjo premiją, kaip jie pralošė kelis šimtus kazino arba nusipirko rankinę iš kolekcijos. Dar viena melo priežastis – santykiai su priešingos lyties atstovais. Norėdami išvengti nemalonių ir nereikalingų apklausų, vyrai Jaučiai prisiekinės kuo tik norite, kad sėdi susirinkime, nepaisant to, kad girdisi garsi muzika ir moteriškas juokas. Įdomiausiai, kad Jaučiai meluoti sekasi – jie moka taip sužavėti, kad aplinkiniai yra pasirengę praryti bet kokį melą, kad tik būtų šalia jų, o tie, kas nepriima jų melo rimtai, žiūri į šio ženklo atstovus kaip į jaunuolius, ant kurių pykti negalima.

Dvyniai. Dvyniai nemeluoja, jie žaidžia. Bent jau jie taip aiškina savo melą. Kartais jie naudojasi tuo, kad įrodytų aplinkiniams savo tiesą, o kartais – kad gautų iš situacijos maksimalią materialią naudą.

Šio ženklo atstovai be sąžinės graužasties gali parduoti nekokybišką daiktą kaip elitinį arba priversti melu apmokėti kitą žmogų jo išlaidas. Meluoja Dvyniai virtuoziškai, pateikdami argumentus ir faktus, o tai jiems pavyksta dar nuo vaikystės: bijodami bausmių už blogai atliktus darbus, mažieji Dvyniai kuria ištisas istorijas, iš kurių sekos galima patikėti, kad jie nėra kalti. Išgydyti Dvynius nuo melo sudėtinga – jie per daug žino savo rolę, kad padarytų klaidų ir leistų jums suprasti apgaulę. Todėl bendraudami su Dvyniais išmokite viską dalinti iš keturių.

Vėžys. Melas juos kankina. Ir jei jie kada imasi šio nešvaraus darbelio, tik tokiu atveju, kai jiems tikrai negalima sakyti tiesos. Pavyzdžiui, jie gali pasakyti vaikui, kad „šuniukas rado naują šeimininką“, jei šuo žuvo, arba kad „tėvelis išvažiavo į tolimą komandiruotę“, jei tėvas paliko šeimą. Taip Vėžiai siekia apsaugoti artimuosius nuo išgyvenimų. Pameluoti jiems dėl naudos sau – žeminantis dalykas. Jie netgi gyvenimiškų istorijų negražina, manydami, kad tiesa bet kokiu atveju yra įdomesnė nei išsigalvojimai. Ir kartais lankstumo nebuvimas tampa Vėžiams problema bendraujant su aplinkiniais, kadangi jie neturėdami melo poreikio, to reikalauja ir iš kitų. Suprasti, kada Vėžiai meluoja, labai paprasta: pasižiūrėkite jam ar jai į akis – Vėžiukas paraudonuos, susigūš, ir taps aišku, kad jam gėda dėl melo. Tačiau atsiprašymo jūs vis tiek nesulauksite. Nes kaip ir buvo sakyta, Vėžiai meluoja tik labai rimtomis progomis ir tik vedami aukštų tikslų.

Liūtas. Liūtai meluoja karališkai. Jiems svarbu išsaugoti savo autoritetą, todėl suregztas voratinklis tampa jų gyvenimo dalimi. Išaiškinti Liūto melagystes nėra taip lengva – jis atsimena visas savo melo smulkmenas, todėl aplinkiniai ilgainiui patiki melu. Liūtui melas – kostiumas, kuris apsivelkamas tam, kad paslėptų teisybę, arba todėl, kad palinksmintų aplinkinius. Turėdamas pasakotojo talentą, Liūtas bet kokį pasakojimą pavers teatro arena, pagražins ir prigalvos įvairių smulkmenų, tačiau tik tam, kad parodytų, koks Liūto gyvenimas yra įdomus ir viliojantis. O štai išgauti materialinės naudos jis tikrai nesieks – jis per daug išdidus, tad jam geriau uždirbti, nei prašinėti meluojant.

Mergelė. Mergelės meluoja dažnai, tačiau nemokšiškai. Net ir pats nepastabiausias žmogus pastebės, kad jis yra apgaudinėjamas. Mergelės ima mikčioti, pasimeta, raudonuoja ir niekaip nepasiekia norimo tikslo, o tik nukreipia aplinkinius prieš save. Be to, vyrai Mergelės meluoja dažniau nei silpnosios lyties atstovės – moterims to dažniausiai nereikia daryti, jos veikia kitais metodais, kurie labiau pasitvirtina: meluodamos moterys jaučiasi kaip išsivoliojusios purve. O štai vyrai linkę meluoti net ir tada, kai iš jų reikalauja tam tikrų pasiaiškinimų. Tarkim, į klausimą „kur tu dabar esi?“, vyras gali atsakyti „stoviu kamštyje“. Taip. Kur gi ne – trečią valandą nakties miegamajame rajone. O įdomiausiai, kad vyrai Mergelės nuoširdžiai nesuvokia ir įsižeidžia, kada jais netiki.

Svarstyklės. Jos meluoja ir pačios ant savęs pyksta, nes dažniausiai meluoja pačios sau. Be to, dažnai jų melas – tai būdas rasti dvasinę pusiausvyrą. Jie stengiasi įtikinti save, kad jų gyvenimas puikus, net jei problemos laužiasi per langus ir duris. „Stručio technika“ dažnai sužaidžia piktus žaidimus, juolab, kad grindys pasitaiko betoninės… Savo melu Svarstyklės kenkia tik sau. Santykiuose su draugais ir giminaičiais, t. y. tais, kurie juos pažįsta kaip nuluptus, šio ženklo atstovai yra tiesūs, jiems sunku apgaudinėti, nes jiems viskas „parašyta ant veido“. Tad Svarstyklės ir neeksperimentuoja. Vis dėl to, jie puikiai įsivelia į įvairias intrigas, jei to iš tikrųjų reikia. Ne veltui, Svarstyklės – puikūs diplomatai ir advokatai. Taigi, buitinė apgaulė – ne jų arkliukas, tačiau globali – visai tinkama šio ženklo atstovams. Tačiau vėlgi tai nėra melas, o daugiau gudravimas.

Skorpionas. Melas jiems – būdas palaikyti savo įvaizdį, sukurtą aplinkiniams. Jei jie pozicionuoja save kaip nelaimingą žmogų, tuomet jums reikės išklausyti visas liūdnas ir baisias istorijas apie automobilių avarijas bei stichines nelaimes. Jei Skorpionas svajoja atrodyti didžiuoju guru arba mistiku, tuomet jis sugalvoja įvairias istorijas apie NSO, vaiduoklius ir vilkolakius. Tačiau dažniausiai Skorpionai meluoja, kad galėtų manipuliuoti aplinkiniais. Turtinga fantazija ir principų nebuvimas daro Skorpionus nesugaunamais. Jei dėl kokių nors priežasčių jais netiki, Skorpionai padarys viską, kad įrodytų išgalvotą „tiesą“.

Šaulys. Šauliai meluoja pagauti įkvėpimo, be jokios konkrečios priežasties, dažniausiai įvairiomis smulkmenomis. Jų melas erzina aplinkinius, kadangi tai tarsi siuvinys, susiūtas baltais siūlais. Pagal savo charakterį, Šaulys paprasčiausiai negali įsivaizduoti, kad kažkas dar be jų gali būti teisus, todėl kuria įvairias neegzistuojančias smulkmenas, o kai melas atkrenta arba kažkas atskleidžia melą, Šauliai gali lengvai atsisakyti savo žodžių, tvirtindami, kad niekada to nėra sakę. Jų melas yra tuščias ir skirtas konkrečiai minutei, kadangi Šauliams nepatinka ilgalaikės intrigos. Jiems svarbiausiai – laikytis savo nuomonės čia ir dabar. Dažnai tai tampa priežastimi, kad jais nustoja pasitikėti. Šauliai mėgsta viską hiperbolizuoti – savo žygdarbius, iškilusius pavojus, savo patrauklumą ir reikšmingumą.

Ožiaragis. Ožiaragiai meluoja tik tuomet, kai jiems reikia judėti į priekį, išmušti skylę sienoje, pilant smėlį kitiems į akis. Šio ženklo atstovai yra tokie garbėtroškos, kad jiems melas – tai būdas įtikinti pažįstamus jų materialine gerove ir aukštu statusu. Be to, Ožiaragiai patys nuoširdžiai tiki tuo, apie ką pasakoja. Jie egzistuoja vienu metu dviejuose pasauliuose – realiame ir įsivaizduojamame, o čia jie yra dar labiau patenkinti savo gyvenimu. Dar Ožiaragiai gali sumeluoti, kad pasiektų norimos moters dėmesį. Šiuo atveju Ožiaragis prižada išrinktajai „aukso kalnus“, o apie tai pamiršta, kai tikslas yra pasiektas. Išaiškinti Ožiaragius nėra sudėtinga – užtenka tik žinoti jų realią padėtį visuomenėje ir dėmesingai klausytis jų pasakojimų – kai tik jie pradeda meluoti, Ožiaragių balsas tampa susijaudinęs, akys išsiplečia, o ausų galiukai pradeda pulsuoti. Nors jiems visiškai ne gėda.

Vandenis. Vandeniai nemeluoja, jie paprasčiausiai nepasakoja visos tiesos. Ir tai atsitinka ne dėl piktų ketinimų, o nuo įgimto slaptumo. Turėdami įprotį pasikliauti tik savimi, jie dažnai mano, kad jų gyvenimas įdomus tik jiems patiems, o aplinkiniams nebūtina visko pasakoti, kad nesukurtų prieš save slapto ginklo. Jei Vandenis pradeda sąmoningai meluoti, vadinasi, jis visiškai nepasitiki žmogumi arba jį įstūmė į kampą. Dažniausiai šio ženklo atstovai pradeda meluoti, kad juos paliktų ramybėje. Pavyzdžiui, jie gali „susirgti“, kad neitų į darbą arba neišpildytų tam tikrų įsipareigojimų. Tiesa, pats Vandenis melo nekenčia – vos tik pagauna, kad jam kažkas melavo, jis užsidaro ir nustoja bendrauti su tokiu žmogumi. Be to, apgauti Vandenį yra labai sudėtinga – jų intuicija per daug gerai išvystyta.

Žuvys. Žuvys nemeluoja, jos fantazuoja, sukurdamos vidinį pasaulį, kuriame viskas yra kitaip. Žuvys gali įtikinti ir kitus tokiu egzistuojančiu pasauliu. Moterys Žuvys dažnai prisigalvoja neegzistuojančių gerbėjų, įsivaizduoja žmogų, kuris galėtų būti šalia jų. Šiam reikalui jos gali sukurti spektaklius ir netgi suvaidinti scenas. Ir Žuvų negalima teisti už tokį melą – tokiu būdu jos bando susitaikyti su realybe ir įrodyti, kad jos gyvena kaip ir kiti žmonės, gal netgi geriau. Ką jau kalbėti apie tai, kad moterys Žuvys apskritai negali meluoti – jos melą niekina. Vyrai Žuvys apsigimę pasakotojai, jie meluoja iš meilės ir meno, ir dėl to, kad neprarastų to, ką turi. Ir svarbiausiai, kad jais nuolat patiki: tokių nuoširdžių akių nebūna net tada, kai jie sako tiesą. Beje, kaip ir Vandeniai, Žuvys – puikūs melo detektoriai. Kartais susidaro įspūdis, kad žmogų, kuris bando apgauti šio Zodiako ženklo atstovą, apsupa tam tikra substancija, kurią Žuvys lengvai įsisavina.

P.S.Na man tai labai tinka,nežinau kaip jums.:)AMLIV-vandenis

Rodyk draugams
Grožio priemonės pagal Zodiaką

Kad būtum žavi, kartais tereikia keleto štrichų. Kokių būtent? Į šį klausimą gali atsakyti patyręs grožio specialistas arba… astrologas! Šį kartą pasidomėkime, kokias grožio priemones ir procedūras tau siūlo žvaigždės…

Avinas. Kadangi su Avino ženklu siejama kūno dalis – galva, svarbiausia kosmetikos priemonė – geras veido kremas. Jei nori visada atrodyti žvali ir kupina energijos, turi pasirūpinti nepriekaištinga veido oda. Skaisti ir švelni it aksomas oda geriausiai pabrėš tavo veiklią ir vietoje nenustygstančią asmenybę.

Beje, Ugnies stichijos valdomo Avino žavesiui daug reikšmės turi ir įdegis. Visai nesvarbu, natūralus ar dirbtinis.

Jautis. Svarbiausia kosmetikos priemonė – kvapnus kūno pienelis. Jei gimei po Jaučio ženklu, tikėtina, kad esi estetė ir gurmanė, o viena labiausiai tau imponuojančių savybių – nesvarbu, maisto, ar kosmetikos – kvapas. Taigi prabangiu aromatu dvelkiantis kūno pienelis – pats tas, ko tau nuolat prisireikia.

Ir nepamiršk, jog tada, kai norėsi pasijusti išties ypatinga, tau į pagalbą turėtų atskubėti tamsūs akiniai. Net ir žiemą, jei bent truputėlį šmėžuoja saulės spinduliai. Kadangi esi labai žemiška ir tvirtai stovi ant kojų, akiniai nuo saulės tau suteiks lašelį šarmo ir paslapties.

Dvyniai. Tave vilioja visa kas blizga, taigi ir blizgi dekoratyvinė kosmetika – ne išimtis. Kadangi mėgsti įvairovę, esi linksma ir nepastovi, tau ši maža silpnybė labai tinka – blizgesys lūpoms, kūno losjonas su šviesą atspindinčiomis dalelėmis.

Rinkdamasi įvaizdį neprašausi pro šalį atsigręžusi į retro. Kai aplinkui visi vaikosi paskutinių mados naujienų, stilingumu išsiskirti padės tai, kas primiršta ir sena – retro stiliaus šukuosena ir aksesuarai.

Vėžys. Vandens procedūras dievinančiam Vėžiui atgauti jėgas ir streso pradangintą žavesį padės aromatiniai vonios priedai. Namisėdoms Vėžiams retai kada prireikia įspūdingų dekoratyvinės kosmetikos priemonių, mat jie nelabai mėgsta triukšmingus pobūvius ir margą minią. Todėl daugiausiai gerų emocijų jiems suteiks šilta vonia jaukiuose namuose. Nepamainomas jos priedas – aromatinis aliejus ar druska, geriausia – dvelkiantys namų jaukumu: cinamonu, vanile, vyšniomis, obuoliais.

Renkantis aksesuarus vertėtų atkreipti dėmesį į kaklo papuošalus ir karolius – tai taip moteriška, elegantiška ir subtilu. Jie idealiai pabrėš tavo kiek uždaroką, bet tuo pačiu draugišką ir mielą būdą.

Liūtas. Išdidus Liūtas turi atrodyti karališkai. O tam visų pirma reikia turėti idealiai lygią, išpuoselėtą odą. Gali pirkti pigesnį lūpdažį, šešėlius, tušą, tačiau taupyti makiažo pagrindo ir pudros sąskaita nevalia! Nemėgsti išduoti savo emocijų, džiaugiesi, jei lieki nepermatoma it Sfinksas. Taigi teks pasirūpinti, kad tavo vidinę stiprybę pabrėžtų tobulai lygus veidas.

Esi valdinga ir reikli. Ir to visai nereikia gėdytis. Paprašyk savo mylimojo įtrinti tavo kūną kvapniu masažo aliejui, ir jis džiaugsis puikia proga tau patarnauti, o tu pajusi, kaip kūną užlieja palaimos banga.

Mergelė. Mergelei vonioje privalu turėti pačių įvairiausių priemonių plaukams, nes jų švelnumas ir purumas kaip niekas kitas suteiks moteriško žavesio, trapumo ir taurumo. Kartą per savaitę palepink savo plaukus maitinamąja kauke, kaskart ištrinkusi galvą įtrink plaukus žvilgesio ir purumo suteikiančiu balzamu.

O kuklus talismaną primenantis pakabukas ant kaklo suteiks tau išskirtinumo bei padės sukurti žavesio ir paslapties aureolę.

Svarstyklės. Puošeivos Svarstyklės mėgsta ryškias spalvas, netikėtus jų derinius, pačius įvairiausius aksesuarus. Todėl tikros tatuiruotės ar jas imituojantys lipdukai, piešinėliai, žvilgantys prilipdomi kristaliukai – kaip tik tos priemonės, kurios padės geriausiai atsiskleisti nepriekaištingam Svarstyklių skoniui ir lakiai fantazijai.

Be to, jų įvaizdį idealiai papildys džinsiniai rūbai, kaubojiški aksesuarai. Nors ir netikėta, bet toks pasirinkimas tikrai nuramins nuolat dvejojančias Svarstykles, suteiks stabilumo ir pasitikėjimo savimi. O to Svarstyklėms dažniausiai ir pritrūksta, kai norisi pasijusti gundančia vilioke.

Skorpionas. Sodrios spalvos lūpų dažai – būtiniausias daiktas Skorpiono ženklo moters kosmetinėje. Skorpionai paprastai nėra labai kalbūs, o jei prabyla, žodžiai būna kupini išminties. Todėl ryškūs, solidūs lūpų dažai, drėkinantys ir maitinantys jautrią lūpų odą, gali tapti pagrindiniu tavo koziriu, leisiančiu visiems atkreipti dėmesį į tai, ką tu sakai.

Kalbant apie įvaizdį, Skorpionui kaip niekam kitam tinka klasika. Rožių aromatu dvelkiantys kvepalai ir klasikinė juoda suknelė be jokių įmantrybių pavers tave tiesiog lemtinga moterimi.

Šaulys. Svarbiausia kosmetikos priemonė – gaivaus, bet ne saldaus aromato kvepalai. Kalnų upelio tyruma dvelkiantis kvapas įkvėps naujiems darbams ir žygiams, dovanos žvalumą, entuziazmą, gyvenimo džiaugsmą ir puikią nuotaiką.

Judrūs ir nuolat kuo nors susidomėję Šauliai nelinkę persistengti įvaizdžio eksperimentais. Ir vis dėlto kartais ir jiems prireikia netikėtumų. Bent viena blizgi detalė (pradedant lūpų dažais ir baigiant auskariukais su Svarovskio kristalais) leis tau sėkmingai atkreipti dėmesį į save.

Ožiaragis. Akių apvadai ir blakstienų tušas – ta universali kosmetikos priemonė, kurią savo kosmetinėje turi net ir makiažu nepiktnaudžiaujantys Ožiaragiai. Subtiliai paryškintos akys padės išlaikyti harmoniją tarp vidinio pasaulio ir išorės. Tereikia paryškinti akis dailia apvadų linija bei pasirinkti tinkamą blakstienų tušą – ir akys taps pačiu dailiausiu veidrodžiu į nepakartojamas tavo sielos gelmes.

Pašėlusia valiūke taptum pasirinkusi eklektišką stilių. Nebijok derinti iš pirmo žvilgsnio nederančių spalvų, padailink savo aprangą moderniomis detalėmis ir aksesuarais – tapsi žavi ir nepakartojama, o tavo kerams bus neįmanoma atsispirti.

Vandenis. Svarbiausia kosmetikos priemonė Vandeniui – kūną stangrinantis pienelis ar kremas. Keletą kartų per savaitę po dušo ar vonios ištepk visą kūną stangrumo suteikiančia priemone, ir pasijusi vylinga gundytoja net tada, kai nesi visiškai patenkinta savo kūno formomis.

Išpuoselėtos rankos ir dailus manikiūras suteiks tau nepakartojamo subtilaus žavesio.

Žuvys. Akys – sielos veidrodis. O Žuvų siela – tikras paslapčių lobynas. Tad ir tas veidrodis, t. y. akys, turėtų būti ypatingas. Norėdama atskleisti savo paslaptingą prigimtį, pasirūpink tau geriausiai tinkančios tekstūros akių šešėliais. Padūmavęs makiažas ir ilgos išraiškingos blakstienos suteiks tavo asmenybei nepakartojamo žavesio, kvies paklajoti po įspūdingo tavo vidinio pasaulio gelmes.

Viena jautriausių Žuvų ženklo žmonių vietų – pėdos. Todėl pėdų masažas ir idealus pedikiūras leis tau pasijusti meilės deive.

Rodyk draugams
Kaip telefono numeris veikia jūsų gyvenimą?

Užsirašykite savo telefono numerį, atmeskite šalies ir miesto arba ryšio operatoriaus kodą, sudėkite tris pirmus ir keturis paskutinius skaičius. Paprastas pavyzdys: tarkim, jūsų telefono numeris yra 8 (095) 273 2145. Sudėkite skaičius: 2+7+3+4+1+4+5=24. Dabar sudėkite 2 ir 4. Jūsų skaičius – 6. O štai ir rezultatai.

1. Telefono numeris tinka reikšti asmeninę iniciatyvą, veikti aktyviai, taip pat naujoms pradžioms.
2. Tinka megzti pažintis, meilės ryšius, kadangi numeris nuteikia bendradarbiauti, o bendraujant sukuria harmoniją.
3. Puikiai tinka profesinei veiklai, verslui.
4. Tinka rimtam ir atkakliam darbui.
5. Naudojantis šiuo numeriu galima megzti ryšius ir santykius.
6. Tinka tiems, kuriems reikia patarimo ir paguodos. Šiuo telefono numeriu galima aptarinėti delikačius klausimus su mylimu žmogumi ar šeima.
7. Netinka tartis dėl susitikimų ir profesinių sandėrių. Numeris tiks tiems, kurie mezga ryšius su žmonėmis iš kūrybinio pasalio.
8. Su šiuo numeriu seksis verslo ir finansų srityse, jis teigiamai veiks materialinę gerovę ir sustiprins profesinius ryšius.
9. Numeris tinka ieškantiems dvasnio supratimo, intelektinio pažinimo ir tobulėjimo.

P. s. Manoma, kad pats laimingiausias telefono numeris yra tas, kurio visi skaičiai skirtingi (pavyzdžiui, 2345678). Tada savininkas gali būti tikras, kad sėkmė tikrai yra jo pusėje.

Rodyk draugams
Inkilų gaminimas

Pavasarį kiekvienas norime pradžiuginti parskrendančius paukščius naujais inkilėliais. Tačiau dažnas susiduriame su klausimu, kaip teisingai pagaminti inkilėlį, kad jame paukšteliai suktų lizdelius ir ten perėtų savo vaikelius. Remdamasis Lietuvos ornitologų draugijos rekomendacijomis, pateiksiu svarbiausius momentus, kurie yra būtini gaminant inkilėlius.

Iš ko gaminti inkilėlius?

Inkilų gamybai geriausia tinka 1,5-2,5 cm storio, sausos, neobliuotos lentos. Pabrėžiu, kad iš neobliuotos. Žmogaus akiai - negražu, tačiau paukšteliai mėgsta tokius inkilus, kurie nėra lygiu paviršiumi. Na, jei jau vistiek reikia gražaus obliuoto inkilo, tai neobliuokite bent jau vidaus. Taip bus lengviau įsikabinti išlipant ar besirūpinant lizdeliu. Stogeliui reikėtų parinkti truputį storesnę lentą, nes jis greičiausiai pūva. Jo kraštai iškišami 2-3 cm į šonus ir 4-6 cm į priekį. Specialiai pakreipto ar dvišlaičio stogelio daryti nėra būtina. Nebent norite padaryti dekoratyvinį inkilėlį. Dugnas kalamas ne iš apačios, kaip dažnai daroma, bet įleidžiamas į inkilo vidų, kad greitai nesupūtų ir neiškristų.

Geriausia medžiaga uoksiniams inkilams - lapuočių medžių rąsteliai su išpuvusia šerdimi. Tuomet lengva išskobti jų vidų. Galima gaminti uoksus ir iš sveikų sausų drebulių, liepų, juodalksnių ir kitokių medžių rąstelių. Norint pagaminti daugiau uoksinių inkilų smulkiems paukščiams, geriausia medžių rąstelius gręžti išilgai specialiu 9-12 cm pločio grąžtu. Rąsto apačia (3-4 cm) negręžiama, paliekama dugnui. Dar lengviau vidų išskobti, rąstelį perskėlus pusiau arba į keturias dalis. Vėliau tos dalys sukalamos.

——————————————————————————–

Inkilo matmenys

Priėjome pačią svarbiausią vietą - inkilo matmenis. Pasirodo, paukščiai renkasi inkilus ne pagal grožį, o pagal matmenis. Jei ruošiatės gaminti namelį varnėnui, tai turite laikytis tokių matmenų, kurie parodyti šiame brėžinyje.

Tokių matmenų inkile perės tik varnėnai. Jeigu norite pagaminti inkiliukų ir kitiems sodybos draugams, reikia vadovautis kitais matmenimis. Juos matote šiame brėžinyje:

O jeigu norėsite pagaminti inkilėlius ir kitokiems paukščiams, tai bus naudinga pastudijuoti šią matmenų lentelę:

Darbo eiga

Gaminame inkilą prisimindami komiška situaciją, kai viskas daroma nuo galo. Juk dažniausiai žurnalą ar knygą mes vartome nuo galo. Taip gaminsime ir inkilą – pradėdami nuo dugnelio.
Imame neobliuotą, 20-25 mm storio lentą, pageidautina lapuočio medžio, iš kurios iš pjaunamas reikiamo dydžio kvadratas. Paskui išpjauname priekinę ir galinę sieneles, pridėdami prie dugnelio kraštinės ilgio dvigubą lentos storį. Pvz.: dugnelio kraštinė yra 10 cm, o lentos storis – 2 cm. Tada priekinės ir galinės sienelių plotis bus: 10 + 2 + 2 = 14 cm.
Šonus įstatysime tarp priekinės ir galinės sienelių, tad jų plotis bus lygus dugnelio kraštinės ilgiui. Sienelių aukštį reikia pasirinkti iš matmenų lentelės, priklausomai nuo to, kokiam paukščiui skiriamas inkilas.
Dabar prikalame prie dugnelio priekinę sienelę su jau prapjauta landos skyle tiksliai per vidurį (abiejuose šonuose prasikišimai turi būti vienodi). Neskubėkite prikalti paskutinės sienelės, nes reikia prie dugnelio viduje prikalti trikampę reikutę, taip, kaip jūsų namuose, pagal sienas prikaltos grindų juostos. Tokiu būdu išgausime įgaubtą dugnelį, kuris bus panašus į genio iškaltą dugną drevėje.
Prieš prikalant nugarinę sienelę, patačiau prikalti medinę reikutę, kurios pagalba tvirtinsite inkilą medyje ar prie sienos.
Prikalus nugarą, reikia pasidaryti dar vieną dugnelį. Jį tiesiog apsibrėžiame, uždėdami jau gatavą inkilėlį ant lentos. Prikalame dugnelį iš apačios.
Stogelį reikia pasidaryti taip, kad jis prasikištų į šonus ir į priekį, kaip paminėta straipsnio pradžioje. Stogelį neblogai būtų daryti iš apvalaus medžio kaladėlės atskėlus apvalią pliauską ir po to nuobliavus. Taip gautųsi nuolydis vandens nutekėjimui į šonus.

Inkilų kėlimas

Inkilo sukalimas yra tik viena darbo dalis, antras nemažiau svarbus uždavinys - teisingai jį iškelti. Inkilus galima kelti visur - miškuose, parkuose, soduose, tačiau pati inkilo iškėlimo vieta parenkama priklausomai nuo to, kam jie skiriami. Smulkiems uoksiniams paukščiams inkilus galima kelti visuose miškuose. Varnėnams labiausiai tinka pamiškės, sodai, parkai. Inkilus medyje reikia tvirtinti taip, kad prie jų paukščiai galėtų laisvai priskristi. Miško tankmių taip pat reikia vengti. Dauguma paukščių nemėgsta tos pačios rūšies sparnuočių kaimynystės. Todėl to paties tipo inkilai greta nekeliami. Išimtis - varnėnai. Jie gali apsigyventi net tame pačiame medyje iškeltuose inkiluose. Lengvų nedidelių inkilų kėlimui naudojama dvišakė kartelė. Svarbu, kad iškeltas inkilas laikytųsi stabiliai ir esant stipresniam vėjui nesiūbuotų. Prie medžių inkilus patogiausia pritvirtinti prikabinant juos kabliu ant medžio šakos. Manoma, kad mažiau žalos medžiui padaroma inkilą prie jo prikalant nei rišant tvirta virve ar viela. Geriausias metas inkilams kelti - ruduo. Per žiemą šviesios lentelės patamsėja, įgauna natūralią spalvą. Be to, inkiluose žiemą nakvoja paukščiai ir kai kurie smulkieji miško žinduoliai – pelės ir miegapelės, o vasarą gali įsikurti ir šikšnosparniai.
http://www.youtube.com/watch?v=nWg5nL5ROL0&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=kIR1wahPc3k&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=-m58srQQ6BA&feature=player_embedded

Rodyk draugams
Gegužė

Gegužė yra penktasis metų mėnuo pagal Grigaliaus kalendorių, jį sudaro 31 diena.

Lotyniškas mėnesio pavadinimas Māius kildinamas iš romėnų deivės Majos vardo, arba nuo vaisingumo deivės Bona Dea vardo. Pastarosios šventė buvo švenčiama gegužę.

Lietuviški pavadinimai – Sėmenis, Sėtinis, Militis.
Gegužė prasideda (ir užsibaigia) savaitės diena, nesutampančia su jokiu kitu mėnesiu.

Lietuvos klimatas

Gegužę sužydi kriaušės
Gegužę dienos ilgumas yra 15-17 valandų, paros vidutinė temperatūra pakyla virš 11,4 °C. Šilčiausia būna pietų ir vidurio Lietuvoje, šalčiausia pajūryje ir Žemaičių aukštumoje. Dažnos šalnos. Šiltais metais oro temperatūra gegužę gali pakilti iki 30-33 °C, o dirvožemio paviršius įkaisti iki 46-53 °C. Šaltais metais naktį oro temperatūra gali nukristi iki -3 °C (Vilniuje) ar -7 °C (Varėnoje), o dirvožemio temperatūra – iki -8 °C. Gegužės mėnesį vidutiniškai iškrenta 53–63 mm kritulių, pajūryje – 40 mm. Krenta daugiausia lietus, mišrių kritulių būna 4-7 %. Vėjuotų dienų, kai vėjo gretis viršija 8 m/s vidutiniškai būna 3-8, Klaipėdoje – 10. Rūkas vidutiniškai būna nuo 2 (Kybartuose, Ukmergėje, Biržuose) iki 7 dienų (Klaipėdoje). Vidutinė rūko trukmė Vilniuje 10 h, Laukuvoje 21 h. Dienų su perkūnija vidutiniškai būna 3-5, audringais metais – nuo 8 (Kybartuose, Laukuvoje) iki 14 (Varėnoje). Pasitaiko 1-3 dienos, kai krenta kruša.

Gegužę suveši visa augalija, sulapoja medžiai. Žydi alyvos, kaštonai, vaismedžiai. Mėnesio viduryje beveik visur baigiasi šalnos[1].

Šventės ir atmintinos datos
Pirmasis gegužės sekmadienis Motinos diena

Trečiasis gegužės sekmadienis Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena

Gegužės 1 d. Tarptautinė darbininkų diena

Gegužės 7 d. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Gegužės 8 d. Pasaulinė Raudonojo kryžiaus diena
Šeštinės – katalikų šalyse

Gegužės 9 d. Europos diena

Gegužės 12 d. Pasaulinė slaugytojų diena

Gegužės 15 d. Šeimos diena
Sekminės – katalikų šalyse

Gegužės 18 d. Tarptautinė muziejų diena

Gegužės 19 d. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena

Gegužės 22 d. Pasaulinė mirusiųjų nuo AIDS diena

Gegužės 31 d. Pasaulinė nerūkymo diena


P.S Šių gražuolių man teko šiandien valgyti miške,sodinant eglutes:)AMLIV

Rodyk draugams